Zázračné děti

Mnohé zázračné děti se nevydaří.

A naopak mnozí géniové rozhodně zpočátku nevynikali.

Charles Darwin byl v dětství velmi průměrný. Alberta Einsteina považovali za opožděné dítě. Měl problémy se základy aritmetiky. Walt Disney byl dokonce vyhozen z práce u novin pro nedostatek nápadů. O fenomenálním tanečníkovi Fredu Astairovi napsal v roce 1933 jeho první režisér: „Neumí vůbec hrát! Mírně plešatý! Tancovat umí jen málo!“

Podobně to bylo i u hudebníků. Beethovenovi říkali, že jako skladatel je naprosto beznadějný. On ale mnohokrát svá díla znovu a znovu upravoval a dlouhodobě šel za svým cílem. Výzkum výjimečných klavíristů zjistil, že v dětství nic nenasvědčovalo tomu, že budou úspěšní. O jejich úspěších rozhodly hodiny cvičení a vnitřní motivace. Zajímavé je tzv. pravidlo deseti let. Skutečně tvořivé výsledky se dosáhnou za minimálně deset let intenzivní přípravy. Platí to u hudebníků, básníků, malířů i skladatelů (Publikoval: Sosniak 1985).

Jako výjimka se často uvádí W. A. Mozart. Byl geniální, ale rozhodně nebyl v dětství zázračným skladatelem. Hudební historici Bloom (1985), Hayes (1989) a Gutman (2000) dokázali, že to je jen legenda. Skládal sice už v ranném věku. Avšak jeho první skladby nebyly ani originální ani hodnotné. Až v jednadvaceti letech začaly být výjimečné.

Existuje mnoho úspěšných lidí s poruchami učení i jednání. Dodnes jsme fascinováni chybami v pravopise Leonarda da Vinciho a divnými zvuky a gesty W. A. Mozarta. První významný ekonom Adam Smith měl velký nos i oči, přečnívající dolní ret a měl tiky.

Závěr tedy je: V oblasti vrozeného talentu je to jinak, než si většina lidí myslí. Určitý talent musíte mít, ale pak rozhoduje výjimečná vnitřní motivace. Nikdo není génius už od narození.
 

S pozdravem
Ing. Ivo Toman
TAXUS International s.r.o.
Letecká 22, 831 03 Bratislava
www.taxus.sk 

PS: Víte, že poměr těch lidí, kteří vystudovali, aby se stali vzdělanými odborníky, a přesto zkrachovali, je úplně stejný jako u nevzdělaných zkrachovanců?