Touretteův syndrom
Touretteův syndrom je vrozené celoživotní onemocnění mozku. Příčina není dodnes přesně známa a postihuje 1 člověka z 1 000, muže 3 - 4x častěji než ženy. Projevuje se především nápadnými pohybovými tiky (mrkání, trhání hlavou a končetinami, různé grimasy apod.). Tiky mohou být i zvukové, např. nutkavé posmrkávání, chrochtání, pískání, opakování vět druhých apod. Tiky se zhoršují při stresu a nedají se potlačit vůlí.
Obrovským problémem jsou pro tyto lidí přidružené poruchy chování:
- Hyperaktivita (zvýšený tělesný neklid, hlučnost, trvalé mluvení atd.).
- Nadměrná impulzívnost (skákání do řeči, vyrušování, netrpělivost atd.).
- Obsedantně - kompulzivní porucha doprovází Touretteův syndrom asi v 50%.
- Jedná se o vtíravé myšlenky (např. nepodložené strachy, potřeba přesnosti, úzkosti a deprese) a kompulze (nutkavé jednání, přepočítávání, uklízení, ohmatávání, očichávání, puntičkářství, provádění různých rituálů, výbušnost, agresivita, dokonce asi u 20% postižených i sebepoškozování).
- Poruchy pozornosti (snadné rozptýlení, nesoustředěnost, zapomnětlivost, nedokončování úkolů, zdánlivá neposlušnost apod.).
- Poruchy učení: dyslexie (porucha čtení), dysgrafie (porucha psaní) a dyskalkulie (porucha počítání).
- Neslušná gestikulace a slova se vyskytuje u 14% nemocných.
Tiky a poruchy chování nejsou „zlozvyky“ a tito lidé za ně nemohou. Nejde to odnaučit. Je to pro veřejnost „nepochopitelné“ onemocnění. Lidé s Touretteovým syndromem svým nezvyklým chováním vždy vyvolávají pozornost a mají řady problémů s negativními sociálními dopady. Středověká inkvizice je dokonce označovala jako posedlé ďáblem a upalovala je.
Ve škole se děti snaží tiky potlačovat, což vede k vzrůstu vnitřního napětí. To způsobuje, že dítě vyrušuje, je neposedné a neudrží pozornost. Takřka pravidlem bývá posměch spolužáků a šikana - bohužel někdy i ze strany učitelů. To vše se pak odráží ve špatném školním prospěchu. Často pak děti s Touretteovým syndromem skončí ve zvláštní škole, přestože jsou stejně nadané jako ostatní. Později nesnadno navazují vztahy a mají konflikty v rodině a na pracovišti. Stydí se, proto své potíže skrývají, a také „normální“ lidé je vyřazují ze své společnosti. Přitom Touretteův syndrom nemá vliv na inteligenci a postihuje vysoce inteligentní osoby stejně jako méně inteligentní.
Lidé s Touretteovým syndromem často mívají nevšední tvořivé schopnosti. Touretteovým syndromem trpěli W. A. Mozart, E. Satie, Ch. Dickens a další výjimečné osobnosti.