Omyly intuice

U hazardu a jiných náhodných událostí

si namlouváme zákonitost tam, kde není. Hráli jste někdy kostky?
???
Přestože jde o náhody, chováme se tak, jako kdyby to vyžadovalo nějaké umění.
Chceme-li, aby padlo vyšší číslo, intuitivně mícháme kostkou silněji a házíme z větší výšky. A jen jemně kostku pustíme, chceme-li jedničku. Oba postupy jsou hloupé.

V roce 1913 v Monte Carlu v ruletě padla černá 26 x za sebou
Představte si, že stojíte u hracího stolu a vidíte, jak padá černá, černá, černá, černá, černá, černá, černá, černá, černá, černá, černá, černá, černá.
Na co vsadíte teď?
???
Nejspíše na červenou, kvůli pocitu, že „už musí být na řadě“.

Jenže to jsme teprve v polovině 
Ještě 13 x padne černá. Naprostá většina bude sázet na červenou, protože intuice nám napovídá: „teď už to musí padnout!“
Avšak matematika říká, že to opět padne s pravděpodobností 48,6486 %. Díky nule je to těsně pod 50 %.
Ten den kasino vydělalo miliony franků a hráči šli domů asi ve spodním prádle.

Zůstaňme u hazardu
Hráčsky omyl spočívá v tom, že díky nahodilostem rulety a generátoru náhodných čísel v automatech dopaminové neurony nedokáží objevit zákonitost. Tato nevypočitatelnost výher některé z nás fascinuje. Náhodná výhra vyvolá masivní uvolnění chemické rozkoše.

A to není všechno. Pokud hraji a vyhraji, jsem vzrušený díky vyplavení dopaminu. Když ale prohraji, dopamin se mi nevyplaví.

Teď si představte, že existují lidé,které vzrušují těsné prohry
Automat jim ukáže, že ze tří obrázků mají dva stejné. Nebo na stíracím losu mají dva ze tří, tedy „těsně vedle“. Tyto lidi vzrušují nejen výhry, ale i těsné prohry. Proto dál hrají na automatu nebo si koupí další los. Automaty i stírací losy jsou záměrně nastaveny tak, že velká část z nich jsou právě těsné prohry.

Stejně tak vsadíme-li si v ruletě si na osmičku a padne devítka, intuice nám říká, že je to „těsně vedle“. Jenže není. Tato těsná prohra je prostě prohra jako jiné prohry. Normální člověk to ví. Jenže gamblery tyto těsné prohry vzrušují. Těsné prohry jsou velkým kurvítkem v hlavách gamblerů.

P.S.: Toto byl úryvek z připravované knihy Kurvítka v hlavě, která vyjde k 1.10.2018. Knihu si můžete objednat v předprodeji v Čechách a na Moravě na Knihcentrum.cz. Zájemci ze Slovenska objednávejte na Knihcentrum.sk.