Nová kniha Iva Tomana Posedlost úspěchem

Úvod knihy

Posedlost úspěchem

Děláte-li bláznivé věci, ještě nemusíte být bláznem.

Markéta Sousedíková je fotografka z Prahy. O Velikonocích v roce 2014 ležela téměř bez hnutí pět dní několik hodin denně v bahně na břehu jezera v oblasti Camargue v jižní Francii. Proč tam ležela?
???

Protože chtěla vyfotit námluvy a páření plameňáků. Výsledkem bylo několik fotek. Tak krásných, že když jsem jednu z nich na výstavě uviděl, okamžitě jsem ji koupil.

Pokaždé když se na tu nádheru dívám, napadne mne stejná myšlenka: Co to je za člověka, který dokáže několik hodin denně a několik dní za sebou ležet ve studené a smradlavé vodě, jen aby vyfotil pár snímků?
???
To musí být posedlý člověk. 

Arnold Schwarzenegger v knize Total Recall napsal:
„Nějakým způsobem se mi v hlavě zrodila myšlenka, že Amerika je místo, kam patřím. Nic konkrétnějšího, jen tato myšlenka. Jednoduše jen Amerika. Nejsem si jistý, co ji spustilo… Začal jsem být v nejvyšší možné míře přesvědčený o tom, že jsem jedinečný a předurčený k větším věcem. Věděl jsem, že v něčem budu nejlepší – i když jsem nevěděl v čem – a že mě to proslaví.“

Dirigent a skladatel Leonard Bernstein se okamžitě po příchodu do místnosti vrhal ke klavíru a „seděl u něho, dokud ho nevyhodili. Obvykle v kabátě, který si zapomínal svléci.” A pak složil mimo jiné i West Side Story.

Keith Richards z The Rolling Stones jednou prohlásil:
„Myslím, že jsme posedlí stálým dokazováním, že můžeme vytvořit tu nejlepší nahrávku, jakou jsme kdy udělali. Vyjít na pódium a zahrát ji tak dobře jako nikdy. Jestli to dokážeme, nebo ne, na tom až tak nezáleží. Prostě se snažíme a myslíme si, že ta možnost tady je.“ 

O Jiřím Holečkovi říkali, že nemá talent a neumí bruslit. V několika klubech ho nechtěli. Vyšlo mu to až ve Slavii v roce 1958. Někdo si všiml, že má rychlou reakci, výborný rozklek a nezavírá oči proti ráně pukem. V té době ještě brankáři nenosili masku. Jak se zbavil strachu?
???
Sebekázní. On sám říká, že to trénoval od dětství: „Postavil jsem se za bránu, a když puk vlétl do sítě, nezavíral jsem oči, nemrkal a snažil se neleknout, třebaže se mi síťka natáhla až k obličeji.“
Jiří Holeček se nakonec stal legendárním hokejovým brankářem. Pětkrát ho zvolili nejlepším brankářem mistrovství světa. Třikrát byl mistrem světa. Za československý národní tým odehrál neuvěřitelných 164 zápasů. Obdivně mu říkali „Fakír“.

Warren Buffett popsal, jak při večeři s o dvacet pět let mladším Billem Gatesem a jeho rodiči položil Bill Gates senior otázku:
„Jaký faktor ve vašem životě sehrával nejdůležitější úlohu pro to, abyste to dotáhl tak daleko?“
Buffett mu odpověděl:
„Zaměření.“
To zaměření, jak ho vnímá Buffett, se nedá nijak získat. Je vrozené. Je to zvláštní druh talentu. Můžeme to nazvat různě – posedlost, chuť, síla, hnací motor, drive či vnitřní bič, který žene některé lidi stále dál a dál.

Když se britského horolezce George Malloryho (1886–1924) zeptali, proč touží vylézt na Everest, lakonicky odvětil: „Protože existuje!“
Jenže posedlost může mít také špatné následky. Mallory se sice několikrát pokusil Mount Everest zdolat, ale nepovedlo se mu to. Naopak se mu nejvyšší hora světa stala osudnou. Malloryho tělo bylo objeveno až po 75 letech, v květnu 1999 v nadmořské výšce 8 155 metrů.

Jak vidíte, posedlost může mít i špatné důsledky. A nejen to. Posedlost dokonce může být od základů špatná. Svůj druh posedlosti přece měli i Hitler, Lenin, Stalin a další jim podobní. Morálka či etika totiž nezávisí na velikosti lidské motivace. Lidem často velice záleží na nemorálních věcech a jdou si za tím s velkým odhodláním. Například Hitler dokázal v roce 1932 během jediného měsíce pronést přes padesát veřejných projevů.

Všichni tvorové mimo člověka tráví většinu dne sháněním potravy a snahou zplodit a zajistit potomky. Ve zbylém čase odpočívají.
I lidé, pokud mohou mít pohodlí, tak si ho zvolí. Už nemusíme shánět klacky v lese na zatopení, protože máme ústřední topení. Už se nemusíme starat o jídlo a nehladovíme, protože jídlo je tak dostupné, že jím plýtváme. 

Avšak existuje skupina lidí, kteří budou stále shánět klacky i jídlo. Někteří zase budou vymýšlet nové typy radiátorů nebo jiné distribuční cesty pro jídlo. To jsou lidé posedlí tvorbou nových hodnot.
Jiní zase budou vymýšlet, jak je okrást.
Ve všech těchto skupinách lidí uspěje jen menšina z nich. Většina neuspěje. Nejsme stejně snaživí. Někteří lidé jsou podnikavější. A někteří přímo posedlí touhou uspět. 
O nich je tato kniha.

Kniha Posedlost úspěchem stojí 399 Kč (17,30 €). Dobírka 120 Kč (4,9 €). 

 

Tato kniha vyjde okolo 15.7. Můžete si ji objednat už teď.
Češi a Moraváci, objednávejte na IvoToman.cz
Slováci, objednávejte na IvoToman.sk