V polovině 30. let minulého století se Nadace Williama T. Granta rozhodla zkoumat zdravé lidi po celý jejich život. Autoři chtěli zjistit, co určuje úspěch a dobré zdraví. Vybrali dvě stovky velmi nadaných, zdravých a schopných mužů na Harvardově univerzitě. Sledovali je padesát let. Každých pět let se účastnili lékařské prohlídky a vyplňovali dotazníky. Když autoři studie zestárli, vybrali si mladého výzkumníka George Vaillanta.
Vaillantovo první důležité zjištění z Grantovy studie bylo, že bohatství ve věku dvaceti let nezaručuje zdraví ani úspěch. Mezi účastníky bylo hodně neúspěšných a nemocných: zažili rozvody, bankroty, předčasné infarkty, alkoholismus, sebevraždy a jiné tragédie.
O tom, kdo prožije dobrý život a kdo ne, rozhodlo to, čemu Vaillant říkal obrana: typický způsob, jímž se osoba vypořádává se špatnými událostmi.
Někteří muži používali „zralou“ obranu – humor, altruismus. Jiní ne: když se s nimi například rozešla přítelkyně, uchýlili se k popírání a ostatním „nezralým“ obranným technikám.
Ti, kteří byli ve dvaceti letech schopní zralých úvah, prožili mnohem úspěšnější a zdravější život. Kolem šedesátky nikdo z mužů, kteří používali zralou obranu, netrpěl chronickou chorobou. Jedna třetina druhé skupiny naopak měla v šedesáti zdravotní problémy.
Hlavní zjištění Grantovy studie Zdraví v šedesáti letech úzce souvisí s optimismem v pětadvaceti. Pesimisté byli postiženi chorobami středního věku brzo a vážněji než optimisté. Před věkem čtyřiceti pěti nemá optimismus na zdraví vliv. Do té doby na tom všichni muži byli stejně jako v mládí. Ve věku čtyřiceti pěti let však mužské tělo začíná chátrat. Jak rychle a jak moc? ???
To se dá dobře předpovědět z pesimismu před dvaceti lety.
(z knihy Seligman Martin: Naučený optimismus, Pavel Dobrovský – BETA, Praha, 2013)
PS: Víte o tom, že optimismus je jednou ze základních výhod úspěšného prodejce? Více o tom se dozvíte na mém otevřeném školení Psychologie prodeje, které se koná 25. 3. 2014 v Praze. Využijte akci 1+1 a přihlaste se.
|