Technologie je falešný kamarád

 

Kdy technologie zhoršují naše přirozené schopnosti
Technologie je falešný kamarád. I když šetří čas, často naopak vede k vytváření zcela nové řady povinností a tužeb. Vynález pračky na začátku dvacátého století osvobodil hospodyňky od hodin dřiny. Ale jak se za ta léta zvýšily standardy hygieny, začali jsme prát prádlo častěji. 

Stejně tak e-mail spojuje lidi jako nikdy předtím 
Ale vede k nadměrnému používání. Výsledkem jsou zbytečné zprávy, sprosté vtipy a spam. Když jsme v autech nedávno začali používat navigaci, poklesla naše schopnost orientovat se v automapách a schopnost prostorové orientace.

Ve výzkumné studii z roku 2014
se zjišťovaly rozdíly mezi studenty, kteří si při přednášce psali poznámky ručně, a těmi, kteří užívali laptop. Psát rukou je namáhavější a méně účinné než psát na klávesnici. Zachytíte méně doslovných vyjádření. Přitom prsty bolí, píšete pomaleji a přerušovaněji než na klávesnici. Studenti s laptopy se napracují méně, přesto mají dvakrát tolik poznámek než ti, kteří píšou rukou.

Když se ale výzkumníci podívali na výsledky testů,
zjistili, že studenti píšící rukou, si o padesát procent lépe zapamatovali, co řekl přednášející, než ti, kteří psali na počítači. Nebylo to tím, že by se ti, kteří psali rukou, po přednášce více učili. 

Potvrdil to druhý experiment. Tentokrát ale byly obě skupiny na stejné přednášce. Hned poté jim odebrali poznámky, takže se studenti nemohli sami dál učit. O týden později je všechny opět svolali. Ti, kteří psali rukou, měli znovu lepší výsledky v testu z obsahu přednášky. Prostě se toho naučili více.

Číst tištěné texty trvá déle,
protože čteme pečlivěji, na rozdíl od povrchního „skenování“ textů na digitálních médiích. Obrazovka svádí k přelétnutí více než tištěný text. 

Závěr tedy je
Pokud si něco opravdu potřebujete prostudovat, raději si to vytiskněte.

P.S.: O situacích, kdy nám technologie škodí i pomáhají, Vám budu vyprávět na turné Kurvítka v hlavě. Těším se v Českých Budějovicích už 27.2. 2018.